Background

Taşımacılığın ABC’si: Komple ve Parsiyel Taşımacılık Arasındaki Fark Nedir?

Taşımacılık modelleri arasında en çok komple ve parsiyel taşımacılık kullanılır. Komple ve parsiyel taşımacılık arasındaki fark çoğunlukla merak edilir. Sen de aradaki farkı öğrenmek mi istiyorsun. Seni yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Taşımacılık sektörü, mal ve hizmet üretiminde önemli bir rol oynayarak ekonominin gelişmesine ve katma değer oluşmasına katkı sağlar. Öyle ki taşımacılık sektörünün büyüdüğü ülkelerin ekonomilerinde de büyüme söz konusu olur. Türkiye’de bilgi teknolojilerinin kuralları yeniden yazdığı iş dünyasında lojistiğin ve taşımacılık önemli bir konumda. Türkiye’nin 2023 dış ticaret hacminin 500 milyar dolara ulaşması hedefinde lojistik sektörünün önemi büyük. Lojistiğin GSMH’den alacağı payın arttırılmasında iki taşımacılık modeli kritik önem taşır: Parsiyel taşımacılık ve komple taşımacılık.

Parsiyel taşımacılık ve komple taşımacılık nedir?

Komple ve parsiyel taşımacılık arasındaki fark komple taşımacılığın ve parsiyel taşımacılığın tanımıyla ortaya çıkar. Yurt dışından mal ithal eden bireyler ya da küçük ölçekli şirketlerin kullandığı parsiyel taşımacılıkta birden fazla firma ya da kişiye ait olan yük tek bir araç ile birleşmiş yük halinde nakliye edilir. Komple taşımacılık modeli ise bir firma ya da kişiye ait yükün tek başına tek bir araç ile taşınması anlamına gelir.

Yük tek bir aracı dolduruyor mu?

Taşımanın verimli, avantajlı olabilmesi için hangi nakliye metodunun avantajlı olduğunun bilinmesi gerekir. Taşınacak yükün tek bir aracı doldurup doldurmadığını bilmek komple ve parsiyel taşımacılık modellerinden hangisinin uygun olduğunu belirlemeyi sağlar. Taşınacak yükün tek bir aracı dolduracak kadar çok olması durumunda komple yük taşıma avantaj sağlar. Yük tek bir aracı doldurmuyorsa ve farklı kişilerin yükleri aynı güzergâh üzerindeyse parsiyel sevkiyat avantajlı olur.

Maliyet avantajı

Parsiyel taşıma navlun bedeli ölçü, tonaj ve adet gibi değerlere göre hesap edilirken komple taşımacılıkta araç kiralanır. Dolayısıyla taşınacak ürün miktarının veya hacminin düşük olması durumunda parsiyel taşıma komple taşımaya göre daha avantajlı olur.

Hangi taşımacılık modu?

Komple taşımacılık genellikle kara yolu taşımacılık modu ile yapılır. Parsiyel taşıma en çok kara yolu ve deniz yolu taşımacılık ile gerçekleştirilir. Deniz yolu taşımacılığında konteynerler paylaşılır.  Kara yolu taşımacılığında bekleme ve ardiye masrafları maliyette etkili olur. Parsiyel taşımacılıkta teslimat şekli de maliyette belirleyici.

Eşyaların bir kamyon, tır ya da kamyonet dolduracak kadar fazlaysa komple taşıma yöntemini, tek tük eşyaların varsa parsiyel taşımayı tercih etmelisin. Komple taşımacılık ve parsiyel taşımacılık hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsin.