Background

Lojistiğin Dijitalleşmesi & Mobil Teknolojiler

Dijital dönüşüm artık bütün sektörler için vazgeçilmez bir kavram. Blockchain teknolojisinin ödeme sistemlerinde değişim yaratması veya otonom araç modellerinin hızla artması geleceği şekillendiren gelişmeler arasında yer alır. Lojistik de dijitalleşmenin oldukça hızlı yaşandığı sektörlerden biridir. Lojistik ve taşımacılıktaki dijital dönüşüm, sektördeki firmaların yeni teknolojilerden yararlanmasına ve sürekli genişleyen bir pazarda daha rekabetçi bir hale gelmesine yardımcı olur.

Dijital teknolojilerin yüksek oranda benimsenmesi, nakliye ve lojistik şirketlerinin yanı sıra tedarik zincirlerinin güçlü bir şekilde kullanılmasını sağlar. Lojistik ve taşımacılık sektöründeki dijital dönüşümün 2021 yılı itibarıyla neler getireceğini merak ediyorsan bu yazıyı mutlaka okumalısın.

Lojistikte Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, dijital ve mobil teknolojileri benimseyerek ürün, hizmet ve bütün iş modellerini yeniden şekillendirme sürecidir. Lojistikte dijital dönüşüm ise sektör içerisindeki tüm faaliyetlerde dijital ve mobil araçların kullanılmasıdır. Lojistikte dijitalleşme genel olarak büyük bir yatırım hacmi gerektirir. Fakat tüm lojistik şirketleri kendi kapasiteleri ölçüsünde çalışma modellerini yeniden keşfedebilir ve müşterilerine değer sunmak için dijital araçlardan yararlanabilir.

Lojistik Sektörü için Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Lojistik ve ulaşım sektöründe varlıkların yetersiz kullanımı, tedarik zincirinde verimlilik eksikliğinin yanı sıra farklı cihazlar ve sistemler arasında bağlantı problemleriyle karşılaşma olasılığını yükseltir. Lojistikte dijital dönüşüm girişimleri, şirketlerin karşılaştığı bu sorunları çözen sağlam bir platform oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca lojistik sektörü için optimizasyon, hız, verimlilik ve zamanlama gibi değerler ön plandadır. Bu yüzden dijital lojistik ve mobil teknoloji kavramlarının 2021 yılında büyük bir hızla sektöre dahil olması beklenebilir.

Lojistik Şirketleri için Dijitalleşmenin Faydaları Nelerdir?

Lojistikte dijitalleşme, sektör içerisindeki şirketlere aşağıdaki konularda fayda sağlayabilir:

  • Hız ve Zaman Verimliliği

Lojistik sektöründe hız ve zaman en temel iki faktördür. Minimum zaman ve yüksek hız, bu sektördeki şirketler için rekabet avantajı sağlar. Zaman alan süreçleri otomatikleştirmek için robotik süreç otomasyonunu kullanan şirketler sektör içerisinde daha iyi rekabet etme ve lider konuma yükselme şansı elde edebilirler.

  • Farklı Cihazlar Arasında Bağlantı

Dijital dönüşüm cihazlar arasında çok hızlı bağlantı kurulmasına izin verir. Nesnelerin interneti ve mobil teknoloji yardımıyla şirketler, kritik bilgileri tek bir ağ üzerinden diğer cihazlara gönderebilir. Böylece lojistik süreçlerinin daha etkin bir şekilde yönetilmesi sağlanabilir.

  • Yapay Zekanın Aktif Kullanımı

Şirketler lojistik süreçlerini dijitalleştirerek veri hacimlerinde artış sağlayabilir. Veri analizi, iş zekası ve yapay zeka gibi teknolojilerin kullanılması tedarik zinciri yönetimi, maliyet kontrolü, süreç optimizasyonu ve müşteri deneyiminin iyileştirilmesi gibi pek çok açıdan fayda sağlar.

dijital-lojistikwebp-6fGum.webp